news
Leave a Comment

Online Kids Classes & KidPass Live Stage

We’re excited to announce the launch of KidPass Online Classes to help families discover and book amazing activities while at home!

To celebrate the launch, we will be hosting FREE ONLINE CLASSES every day on the KidPass Live Stage! This will be a free livestream series that showcases many of the incredible classes and instructors on KidPass. Check out the upcoming schedule:

kp-live-stage-banner

 

Tuesday, September 29

10:00 AM ET – PreSchool – (3 years – 5.5 years) with Young Gates

register-here-button

10:30 AM ET – The Whole Book Approach – Story Time with Miss Jessica with Jessica Melton – Virtual Instructor

register-here-button

12:15 PM ET – Water Cycle & Rain Clouds with iCamp 

register-here-button

12:30 PM ET – Baby Sign & Music Class! with Sunshine Babies & Kids

register-here-button

01:30 PM ET – Intro to Psychology class with Ms. Donna

register-here-button

02:00 PM ET – Tibetan Bowl Meditation with River Rain

register-here-button

02:30 PM ET – Live Cooking Class! with Cooking Round the World

register-here-button

03:30 PM ET – Make your very own delicious and nutritious dill pickles! with Teacher Klara K. Ibarra

register-here-button

04:00 PM ET – Turning a Corner to Winning in Chess with Chess NYC

register-here-button

04:30 PM ET – Live Expo – USCF Online ‘Play N’ Stay’ for Beginners to Maters with Chess NYC

register-here-button

05:00 PM ET – Ballet + Hip Hop with Dance with Miss Alice

register-here-button

05:30 PM ET – Llamas y burritos: How to read in Spanish with Toc Toc – Spanish for Kids

register-here-button

Wednesday, September 30

10:00 AM ET – My Daily Routines (Trial Class Demo) with TruFluency Kids

register-here-button

10:30 AM ET – Bilingual (Mandarin & English) Story Time with Author with iCanMandarin

register-here-button

11:00 AM ET – Frozen Musical Storytime with Stages Performing Arts

register-here-button

11:30 AM ET – Music and Movement with Play 2 Progress

register-here-button

12:00 PM ET – Introduction To Music Production with Building Beats

register-here-button

12:30 PM ET – Discovery Dragons (Path to Preschool) with Little Knights

register-here-button

01:00 PM ET – Python Coding with Young Gates

register-here-button

01:30 PM ET – Scratch Coding with Young Gates

register-here-button

02:00 PM ET – Celebrate Yoga with Nature! with Tree of Life Yoga

register-here-button

02:30 PM ET – Yoga for Kids w/ Alex with Little Knights

register-here-button

03:00 PM ET – Action Karate Beginner’s Class with Action Karate

register-here-button

03:30 PM ET – Ballet / Hip hop combo with music from Trolls, Frozen, Moana & Disney! with Creativities with EEK

register-here-button

04:00 PM ET – Beginning Mandarin with TLP Education

register-here-button

04:30 PM ET – Ninja Warriors with Brooklyn Judo Academy

register-here-button

05:00 PM ET – WOW Magic Workshop: Spaghetti Madness with Xakary from AGT! with Seattle Magic Academy

register-here-button

05:30 PM ET – The super space show! with Super Space Show

register-here-button

Thursday, October 1

02:00 PM ET – All Around the World: Exploring Culture Across the Globe with Miss Jessica with Jessica Melton – Virtual Instructor

register-here-button

03:00 PM ET – Drama Lab TV with Drama Lab

register-here-button

03:30 PM ET – Artistic Preview of Fall Classes with Stephanie Kuca – Language Arts Teacher

register-here-button

04:00 PM ET – Dance Party with Power Tots! with Power Tots, Inc

register-here-button

04:30 PM ET – After School Expo – Chess for Girls with Chess NYC

register-here-button

05:00 PM ET – How to Turn a Dream into a Story with Tutor Ariela Brodbeck

register-here-button

05:30 PM ET – Born Imagintion theatre class! with Scamper Theatre Kids

register-here-button

   Friday, October 2

12:30 PM ET – Spanish Baila Baila w/ Peter with Little Knights

register-here-button

02:30 PM ET – Science around us with Examonline Science

register-here-button

03:00 PM ET – Hip Hop with Four Corners Creative

register-here-button

04:00 PM ET – Snack Class with YUM Chefs

register-here-button

04:30 PM ET – HAWA YOU Family Cooking Class – Food Truck Friday! with Marilyn Crawford – Performing Arts Teacher

register-here-button

05:30 PM ET – Gymnastics Class with Los Angeles School of Gymnastics

register-here-button

  Saturday, October 3

12:00 PM ET – Kicks and Tricks class with KickForce Martial Arts

register-here-button

12:30 PM ET – Fast Maths with Young Gates

register-here-button

01:30 PM ET – Music With Corey with Music With Corey

register-here-button

03:00 PM ET – Kids Martial Arts Live Stage with Mateo Mixed Martial Arts

register-here-button

02:30 PM ET – Storytime with Courtney&Monkey with Teacher Courtney Berti

register-here-button

  Monday, October 5

01:00 PM ET – Read and write music with our children while having fun with percussion instruments with Angelo Molino – Music Professor

register-here-button

01:30 PM ET – Fun For Little Coders – 5 yrs – 7 yrs with Young Gates

register-here-button

02:00 PM ET – Chinese Pinyin Fun: b p m f d t n l with Teacher Suping Chen

register-here-button

02:30 PM ET – Storytime with Courtney&Monkey with Teacher Courtney Berti

register-here-button

03:00 PM ET – Zombies Someday: Ballet Lyrical Beginning Dance Class with Lovely Leaps

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – Music and Movement in Spanish, a fun and interactive Immersion class with Cucu’s PlayHouse

register-here-button

05:00 PM ET – DEMO PAINT-A-LONG CLASS WITH NORA IN THE CARIBBEAN with Unicoi Art Studio

register-here-button

05:30 PM ET – Hip Hop Class with The Dance Network with The Dance Network

register-here-button

 

 Tuesday, October 6

11:00 AM ET – Let´s talk about Islands before going to Galápagos with Alexandra Nuñez – Spanish Teacher

register-here-button

12:15 PM ET – Jackson Pollack Paintings with iCamp

register-here-button

01:30 PM ET – Hands-On U.S. History with Teacher Katherine Oneill

register-here-button

02:00 PM ET – Self Self-Esteem Boosting Belly Dance Classes for age 11 to 18 with Three Sisters Belly Dance

register-here-button

02:30 PM ET – Intro to Piano with Fun Music Buddies with Grace Hanson – Piano & Violin Teacher

register-here-button

03:00 PM ET – Intro to Java with Young Gates

register-here-button

04:00 PM ET – Read aloud and reading comprehension with Ms. B with Teacher Germaine Buchanan

register-here-button

04:30 PM ET – Mini Masters Music Class with Rock4Kids Hollywood Music Studio

register-here-button

05:00 PM ET – Family Yoga (Adult + Child + any siblings) with Melanie Sharrow – Kids Yoga Instructor

register-here-button

05:30 PM ET – Princesses and Villains: Spooky Craft with Snow White and the Evil Queen! with The Pure Imagination Party Company

register-here-button

   Wednesday, October 7

11:00 AM ET – Begginers Spanish Lab: Uno,Dos,Tres! with Mariel Salgado – Spanish Teacher

register-here-button

11:30 AM ET – Frozen Musical Storytime with Stages Performing Arts

register-here-button

12:30 PM ET – Creation Station with Ms. Zoe with Virtual Babysitters Club

register-here-button

02:00 PM ET – Princess Ballet with Open Call Performing Arts

register-here-button

03:00 PM ET – Aikido: The Peaceful Martial Art with Aikido Kenkyukai International USA

register-here-button

03:30 PM ET – Let’s Draw a Puppycorn! (Puppy-unicorn cartoon) with Creativities with EEK

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – Arts & Crafts with Crafty Mrs. Kat with Teacher Kathryn Carnabuci

register-here-button

05:00 PM ET – Hip Hop Dance Fit with Rachel with TerryFit

register-here-button

05:30 PM ET – The super space show! with Super Space Show

register-here-button

   Thursday, October 8

10:30 AM ET – Minds in Motion: Fitness for Homebound Youth with Teacher Lewis Brooks

register-here-button

11:00 AM ET – Kids and Cats: Music, Stories and Show and Tell for Kids and Their Cats with David Brandt – Music Teacher

register-here-button

11:30 AM ET – Zumbini with Amy with Zumbini With Amy Las Cruces

register-here-button

12:00 PM ET – Creative Combo Dance Class with Luna Performing Arts

register-here-button

01:00 PM ET – Ballet/Tap Dance Class with District Dance Co.

register-here-button

01:30 PM ET – Super Secret Spy Training Gymnastics with Power Tots, Inc.

register-here-button

02:00 PM ET – Lies My Teacher Told Me – What teachers get wrong in history class with Teacher Katherine Oneill

register-here-button

02:30 PM ET – Check Mate!: Critical Thinking Enhancement with Teacher Lewis Brooks

register-here-button

 

03:00 PM ET – Let’s make colorful homemade play dough! with Teacher Triza Muchiri

register-here-button

04:00 PM ET – Bilingual Science: Making a lava lamp with Toc Toc – Spanish for Kids

register-here-button

04:30 PM ET – After School Expo From Head Start Chess up to Jr. Champions with Chess NYC

register-here-button

05:00 PM ET – WOW Magic Workshop – Infinity Tube with The Dallas Magic Academy

register-here-button

 Friday, October 9

10:00 AM ET – ME Gusta Viajar ( I like to travel demo class) with TruFluency Kids

register-here-button

12:30 PM ET – Music Studio with Mr. Levin with Virtual Babysitters Club

register-here-button

01:00 PM ET – Knitting with Triza Miuchiri

register-here-button

01:30 PM ET – Get Spooky Mandarin Dubbing Fun with Amber Lu – Mandarin Teacher

register-here-button

03:00 PM ET – Character and Costume Halloween Acting Class with Child’s Play NY with Child’s Play NY

register-here-button

03:30 PM ET – How do Volcanoes Work? Volcanism with Izzy with Teacher Izzy Moore

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – HAWA YOU Family Cooking Class with Marilyn Crawford – Performing Arts Teacher

register-here-button

05:00 PM ET – Character Concepts with Tutor Keiyoko Bennett

register-here-button

05:30 PM ET – The Bug Life – Cartooning for Kids with Dragonfly Designs

register-here-button

 Saturday, October 10

12:00 PM ET – A Magical Yoga Adventure with Moana with Flow and Grow Kids Yoga

register-here-button

01:30 PM ET – Bollywood Dance Demo for Kids! with Shiamak Vancouver

register-here-button

02:30 PM ET – Bollywood Dance Demo for Pre-Teens! with Shiamak Vancouver

register-here-button

 Monday, October 12

01:00 PM ET – Halloween Skeleton with The Nightmare Before Christmas Music with Teacher Genesis Reyes

register-here-button

02:00 PM ET – Chanting and Singing with Tibetan Bowls with River Rain

register-here-button

02:30 PM ET – The Whole Book Approach: Story Time with Miss Jessica with Jessica Melton – Virtual Instructor

register-here-button

03:00 PM ET – IGOR is here for Halloween, Paint him with us! with PAINT:LAB

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – DEMO PAINT-A-LONG CLASS WITH NORA IN THE CARIBBEAN with Unicoi Art Studio

register-here-button

05:00 PM ET – Gymnastics and cheer with Los Angeles School of Gymnastics

register-here-button

05:30 PM ET – Spanish Class with Toc Toc – Spanish for Kids

register-here-button

  Tuesday, October 13

10:00 AM ET – Miss Diana’s Interactive Morning Meeting with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

10:30 AM ET – Learning To Read My Chores with Teacher Diana Algarin

register-here-button

11:00 AM ET – Spook a serve with ElfTennis

register-here-button

12:15 PM ET – Flower Anatomy with iCamp

register-here-button

01:30 PM ET – Kids Maths: A Wired Day- Storytime in Mandarin with Amber Lu – Mandarin Teacher

register-here-button

02:00 PM ET – Disney ballet for kids ages 3-6yrs with Kelly Swint

register-here-button

04:00 PM ET – Family Yoga 3 to 7 years old with BeU New York

register-here-button

04:30 PM ET – Pretzel Kids Yoga and Mindfulness with Pretzel Kids

register-here-button

05:00 PM ET – Spooktacular Halloween Hip Hop for Beginners with Burbank First Academy

register-here-button

 Wednesday, October 14

10:30 AM ET – Bilingual (Mandarin & English) Story time with Author with iCanMandarin

register-here-button

12:00 PM ET – Halloween Hip Hop with Trolls! with Luna Performing Arts

register-here-button

01:00 PM ET – A Fairy Tale with the Tinker Fairy with Book Brooke Princess

register-here-button

02:00 PM ET – Dancendents! with Open Call Performing Arts

register-here-button

02:30 PM ET – Halloween Tween Ballet Class with Midtown Movement and Dance Company

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – Happy Hands Halloween! (Mixed media art) with Unicoi Art Studio

register-here-button

05:00 PM ET – Fungineering with Legos! with The ROC

register-here-button

05:30 PM ET – Celebrate Fall with Yoga! with Tree of Life Yoga

register-here-button

  Thursday, October 15

11:00 AM ET – Kids and Cats: Songs, Stories and Show & Tell with kids and their cats with David Brandt – Music Teacher

register-here-button

02:30 PM ET – Halloween Costume Party Yoga for Toddlers with Mindful Start Yoga

register-here-button

03:00 PM ET – Halloween Costume Dance Party! with Power Tots, Inc

register-here-button

03:30 PM ET – Tricks & Treats in Chess: The Halloween Gambit with Chess NYC

register-here-button

04:00 PM ET – Monster Mash Creative Movement Dance Class for Preschoolers with Burbank First Academy

register-here-button

04:30 PM ET – After School Expo – Turning a Corner to Winning in Chess with Chess NYC

register-here-button

05:00 PM ET – “Chillin like a Villain” Hip Hop Dance FIt with TerryFit

register-here-button

05:30 PM ET – Day of the Dead Party! Bilingual Sing-Along and Story time with Toc Toc – Spanish for Kids

register-here-button

  Friday, October 16

11:00 AM ET – Mummy & Me Music Class: All Treats, No Tricks! with Martial Arts Family Studio

register-here-button

02:00 PM ET – Let’s Make Snack! Tasty Banana Oat Mug Muffin with Find Joy in Food

register-here-button

03:00 PM ET – Delightful and easy to make halloween lanterns with Teacher Triza Muchiri

register-here-button

03:30 PM ET – A Fun and Delicious Snack Class with YUM Chefs

register-here-button

04:00 PM ET – Coding With Scratch (Ages 8 – 12) – KidPass Live Stage with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – HAWA YOU Family Cooking Class – Food Truck Friday with Marilyn Crawford – Performing Arts Teacher

register-here-button

05:30 PM ET – Learn to Draw Halloween Cartoon Characters with Dragonfly Designs

register-here-button

Saturday, October 17

12:00 PM ET – Zumbini with Alys with Zumbini with Alys

register-here-button

12:30 PM ET – Mu first Sanish class with Paco with Orietha Gnecco – Spanish Teacher

register-here-button

01:30 PM ET – Disney Dance Class With Miss Cala with Teacher Cala Galioto

register-here-button

02:00 PM ET – Fun Music and Movement with Ms. Tessa with Tessa Wahing – Music Educator

register-here-button

02:30 PM ET – Music Technology Course (STEM/Computer Science) with MIE Music Science and Technology

register-here-button

03:00 PM ET – Bilingual (Mandarin & English) Story time with Author with iCanMandarin

register-here-button

  Monday, October 19

01:00 PM ET – Leaping through Leaves: Interactive Arts and Crafts with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

03:00 PM ET – Superhero of Little Things – Story Reading & Discussion with the Author! with Author Kelly Rapuano

register-here-button

03:30 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

04:00 PM ET – DEMO PAINT-A-LONG CLASS WITH NORA IN THE CARIBBEAN with Unicoi Art Studio

register-here-button

  Tuesday, October 20 

11:00 AM ET – Lively Latin: Latin and Ancient Rome for curious 7-11 year olds with Alexandra Austin – Latin Teacher

register-here-button

12:15 PM ET – Beehive Pot with iCamp

register-here-button

02:30 PM ET – Basic Mandarin Chinese for Young Kid (5 years+) with Planet Han Chinese

register-here-button

03:00 PM ET – Children’s Broadway Dance with Passdoor

register-here-button

03:30 PM ET – Family Yoga for Kids 3 to 7 years old – KidPass Live Stage with BeU New York

register-here-button

04:00 PM ET – Intro to Piano with Fun Music Buddies with Grace Hanson – Piano & Violin Teacher

register-here-button

04:30 PM ET – Twinke Toes Ballet with Four Corners Creative

register-here-button

 Wednesday, October 21 

10:00 AM ET – Cassie’s Creative Learning in Minutes for Preschoolers with Teacher Cassandra Holloway

register-here-button

10:30 AM ET – Bilingual (Mandarin & English) Story time with Author with iCanMandarin

register-here-button

02:00 PM ET – Fairytale Theater with Open Call Performing Arts

register-here-button

03:00 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

04:00 PM ET – Circle Time with Friends with Junior Einstein’s Preschool

register-here-button

04:30 PM ET – Family Yoga with BeU New York

register-here-button

05:00 PM ET – Fungineering with Legos! with The ROC

register-here-button

05:30 PM ET – Math-Magics for Grades 3-4 with Club Z! Tutoring

register-here-button

  Thursday, October 22

12:00 PM ET – Karate Strength Training Board Breaking Class with Teacher Louis

register-here-button

02:00 PM ET – Razzle Dazzle Jazz for ages 3-8yrs old with Kelly Swint

register-here-button

03:00 PM ET – Fall/Halloween-themed Story Extravaganza with Stephanie Kuca – Language Arts Teacher

register-here-button

03:30 PM ET – Pretzel Kids Yoga: It’s Autumn! with Anjana with Pretzel Kids

register-here-button

05:00 PM ET – Halloween Coding Fun For Beginners with The Coding Space

register-here-button

04:00 PM ET – Tricks & Treats: Tactics to scare your opponent away with Chess NYC

register-here-button

 04:30 PM ET – After School Expo – Chess for Girls with Chess NYC

register-here-button

05:30 PM ET – Belly Dance Class for Fun and Fitness! with Dance with April Hirschman

register-here-button

 Friday, October 23

10:00 AM ET – Halloween Craft: WITCH with Lucia Dobranska – Arts & Craft Teacher

register-here-button

11:00 AM ET – Intro to Music – Cartoon sing-alongs with music from Spongebob Squarepants, Phineas and Ferb, and more. with Teacher Jean Velez

register-here-button

04:00 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – HAWA YOU Family Cooking Class – Food Truck Friday! with Marilyn Crawford – Performing Arts Teacher

register-here-button

05:00 PM ET – Starry Night Sky Salt Painting with Daaiyah Muhammad AKA Princess Dee

register-here-button

Saturday, October 24

12:00 PM ET – HALLOWEEN WATER TOWERS with arKIDect, School of Architecture for Kids

register-here-button

12:30 PM ET – Zen Shorts Read Aloud and Activities with Ms. M. with Ms. M.’s Adventures

register-here-button

01:00 PM ET – Playful & Mindful yoga with Olympian with Pauls Pujats – Olympian

register-here-button

01:30 PM ET – VIOLIN ABC ~ Introduction of VIOLIN with Ozawa Violin School

register-here-button

02:00 PM ET – Social Media Safety and Awareness with Lessons For My Daughters

register-here-button

03:00 PM ET – Halloween Spooky Decor and Snacks with Food Craft

register-here-button

Monday, October 26

12:30 PM ET – Heart-Song-Sing-Along for Preschoolers with Kenneth Cohen – Music Teacher

register-here-button

01:00 PM ET – ARTists at Home ART Class with The Paintbrush

register-here-button

01:30 PM ET – Halloween Number Puzzles: With. Halloween Math Story with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

02:30 PM ET – Ballet Class for ages 3-9 with Studio Bleu Dance Center

register-here-button

03:30 PM ET – A Halloween Monster Bash: With a Halloween Read Aloud with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

04:00 PM ET – Learn Your First Guitar Song with Charles Davey – Music Teacher

register-here-button

03:00 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

04:30 PM ET – DEMO TODDLER COLOR CELEBRATION with Unicoi Art Studio

register-here-button

05:00 PM ET – Nutrition Guides For Young People with Coach Bob Barone

register-here-button

05:30 PM ET – Pretzel Kids After-School Unwind Time with Taleya with Pretzel Kids

register-here-button

   Tuesday, October 27

10:00 AM ET – Paper Bag Monsters with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

10:30 AM ET – Minds in Motion: Fitness for Homebound Youth with Teacher Lewis Brooks

register-here-button

11:00 AM ET – The Spooky Math Halloween Creature Cylinders with Teacher Diana Ioannides

register-here-button

12:15 PM ET – Plant Life Cycle with iCamp

register-here-button

01:30 PM ET – “Sweets and Treats” with the Tower Princess! with Book Brooke Princess

register-here-button

02:00 PM ET – Open Your Heart with Tibetan Bowls with River Rain

register-here-button

02:30 PM ET – Check Mate! Critical Thinking Enhancement with Teacher Lewis Brooks

register-here-button

03:00 PM ET – Jack O’Lanterns & the Legend of Stingy Jack with Snapology

register-here-button

03:30 PM ET – Creative Beans-Math storytime in Mandarin-an immersion experience with Amber Lu – Mandarin Teacher

register-here-button

04:00 PM ET – Halloween Escape Room- Music Theory with Grace Hanson – Piano & Violin Teacher

register-here-button

04:30 PM ET – Spooktacular Halloween Crafts ! with The Craft Studio

register-here-button

05:00 PM ET – Superhero of Little Things – Story Reading & Discussion with the Author! with Author Kelly Rapuano

register-here-button

 Wednesday, October 28

10:00 AM ET – Indonesian Culture Focus to Language, Food and Music with Teacher Ami Forward

register-here-button

10:30 AM ET – Bilingual (Mandarin & English) Story time with Author with iCanMandarin

register-here-button

11:00 AM ET – Kids and Cats: Stories, Songs and Show and Tell with kids and their cats with David Brandt – Music Teacher

register-here-button

11:30 AM ET – Cassie’s Creative Learning in Minutes for Preschoolers with Teacher Cassandra Holloway

register-here-button

02:00 PM ET – Spooktacular! with Open Call Performing Arts

register-here-button

02:30 PM ET – How to be a Ninja: Halloween Themed Taekwondo Class (for ages 4-12 yrs) with Parker Academy of Martial Arts

register-here-button

03:00 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

03:30 PM ET – Build a Game with Scratch with NR Computer Learning Center

register-here-button

04:30 PM ET – Pretzel Kids Yoga for Every Child with Chrissy with Pretzel Kids

register-here-button

05:00 PM ET – Halloween Fungineering – Your minifigures go trick or treating! with The ROC

register-here-button

05:30 PM ET – Karate Kid Training For Kids with Action Karate – Cinnaminson

register-here-button

 Thursday, October 29

10:30 AM ET – Draw Along and Learn About Sea Animals with Teacher Jasmyne Bell

register-here-button

11:00 AM ET – Zumbini with Amy Halloween Bash with Zumbini With Amy Las Cruces

register-here-button

11:30 AM ET – Italian Cooking Class – It’s pizza time! with Speakitaly NYC

register-here-button

03:00 PM ET – Tot Tumbling with Music from Troll! with Jamie Corso – Personal Trainer

register-here-button

03:30 PM ET – Spanish Integration Preschool class! with Casa MAKV Montessori

register-here-button

04:00 PM ET – Superhero of Little Things – Story Reading & Discussion with the Author! with Author Kelly Rapuano

register-here-button

04:30 PM ET – Tricks & Treats in Chess: The Halloween Gambit with Chess NYC

register-here-button

05:00 PM ET – Halloween Coding Fun For Beginners with The Coding Space

register-here-button

05:30 PM ET – Rocking the Audition-Vocal Audition Book Bootcamp for Musical Theatre (ages 12-17) DEMO with Teacher Kaeli Heffner

register-here-button

Friday, October 30

03:00 PM ET – Pretzel Kids Yoga Halloween Party! with Pretzel Kids

register-here-button

04:00 PM ET – Scratch Game Programming with Code Galaxy

register-here-button

Saturday, October 31

11:00 AM ET – Pretzel Kids Preschool Halloween Party with Crystal Scott! with Pretzel Kids

register-here-button

12:00 PM ET – Hip Hop Dance Fitness with JFitness

register-here-button

12:30 PM ET – Jazzy Jams Circle Time For Toddlers! with Jazzy Jams Circle Time

register-here-button

01:00 PM ET – Halloween Toddler Sing-Along Costume Party! with Teacher Jazmin Stoughton

register-here-button

02:00 PM ET – Let’s have Fun Learning Movie Making with Scratch with Siliconvalley4u

register-here-button

03:00 PM ET – Mr. White’s Super Story Analysis Class with Teacher Cory White

register-here-button

 Monday, November 2

12:30 PM ET – Fascinating story reading with Ms. R with Lifeskills with Helen

register-here-button

01:00 PM ET – Just Dance: A preschool exploration of movement with Teacher Mickey Lonsdale

register-here-button

01:30 PM ET – Mr. Espinosa’s class for kids who love to draw, doodle, and color with Arts & Crafts with Josue Espinosa

register-here-button

02:00 PM ET – Flying with Dragons: A Glimpse into Chinese Culture with Teacher Tyair Manning

register-here-button

02:30 PM ET – A New Spin on Phonics Instruction for Struggling Readers – ages 6-10 with Teacher Whitney Rancourt

register-here-button

03:00 PM ET – Learning Through Fun with Ms. Mack & Oscar the Owl with Teacher Renee McElroy

register-here-button

04:00 PM ET – Violin ABC ~ Introduction of VIOLIN~ with Ozawa Violin School

register-here-button

05:00 PM ET – Nutrition Guides For Young People with Coach Bob Barone

register-here-button

 Tuesday, November 3

11:00 AM ET – Extra Silly Music Class for Babies and Toddlers with Martial Arts Family Studio

register-here-button

12:15 PM ET – Origami Jumping Frog with iCamp

register-here-button

01:30 PM ET – Making Your Own Video Games! with Teacher Bailey Page

register-here-button

04:30 PM ET – Disney Tap! with Dance with Anna Fischer

register-here-button

Wednesday, November 4

12:00 PM ET – Improv 4 Kids Class with Improv 4 Kids

register-here-button

04:30 PM ET – Martial arts class with Mormando Martial Arts

register-here-button

05:00 PM ET – Fungineering with Legos! with The ROC

register-here-button

05:30 PM ET – DanceSource Ballet 1 class – Halloween!!! with The DanceSource

register-here-button

 Thursday, November 5

11:00 AM ET – Learning Indonesian Language Through Songs with Teacher Ami Forward

register-here-button

12:00 PM ET – Voice Lessons with Karley! Group voice class for 4-7 year olds featuring your favorite Disney songs! with Karley Kornegay – Voice Teacher

register-here-button

01:00 PM ET – Kindergarten Turkey Fun with Family Ties Preschool

register-here-button

03:30 PM ET – Pop Star Hip hop Class for ages 5-8 years with Allegro Performing Arts Academy

register-here-button

05:00 PM ET – Learn to Code with The Coding Space with The Coding Space

register-here-button